W sobotę 19 listopada 2016 r. w Gimnazjum im. Ignacego Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu odbył się XI  Jubileuszowy Przegląd Twórczości ks. J. Twardowskiego organizowany przez nauczycielkę religii tegoż gimnazjum - Iwonę Kamińską.

            Celem przeglądu jest popularyzowanie wśród dzieci i młodzieży twórczości autora słynnego ,,Śpieszmy się”. Honorowy patronat nad przeglądem po raz jedenasty objęli burmistrz miasta Golubia-Dobrzynia p. Mariusz Piątkowski i proboszcz parafii Dobrzyń n/Drwęcą ks. kan. Jarosław Kulesza. Urząd Miasta jak co roku był głównym sponsorem przeglądu. Pomocą i wsparciem służył ks. proboszcz J. Kulesza i p. dyrektor naszego gimnazjum Iwona Sipak.

            W tegorocznej scenografii, która jak co roku zachwyciła uczestników, pojawiły się Anioły, ponieważ ks. Twardowski pisze o Aniołach nie jak teolog ale jak ich bliski przyjaciel….

            Ks. Jan Twardowski – Mistrz Wielu Aniołów – przekonuje w swoich wierszach, że „Aniołów nikt sobie nie wymyślił”. Dla niego ten sam Bóg jest Stwórcą pliszek, ludzi i aniołów. Być może jednak nie dla wszystkich jest to takie oczywiste, bo czasem „Trzeba być zakochanym, żeby uwierzyć w aniołów”

            Goście mogli miło spędzić czas w kawiarni tym razem ,,Pod białym Aniołem”, która powstała na potrzeby przeglądu. Kolejny już raz słodycze na przegląd otrzymaliśmy z supermarketu Intermarche dzięki uprzejmości kierownika p. Marcina Kwaśniewskiego. Pomocą przy realizacji scenografii zaprojektowanej po raz jedenasty przez I. Kamińską służyła p. E. Kardaszyńska i p. S. Jasieniecki. Całość upiększały kwiaty przekazane przez p. L. Kamińską.

            Przewodniczącym jury był ks. Kan Jarosław Kulesza proboszcz parafii Dobrzyń nad Drwęcą , pozostali członkowie jury to: p. Danuta Malecka wiceburmistrz miasta Golubia-Dobrzynia i p. Maria Gołębiewska emerytowana nauczycielka języka polskiego i p. Krystyna Wiśniewska polonistka z Torunia.

           Przegląd obejmuje cztery kategorie: Szkoły Podstawowe – kl. I-III, Szkoły Podstawowe – kl. IV-VI, Gimnazja i Szkoły Ponadgimnazjalne. Nasz przegląd z roku na rok cieszy sie coraz większą popularnością, w tym roku była to rekordowa liczba uczestników- 49osób. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami reprezentowali następujące miejscowości: Golub-Dobrzyń, Płonne , Radomin, Dulsk, Trąbin, Chrostkowo ,Świedziebnia, Ciechocin, Stalmierz, Ugoszcz, Borzymin, Nowa Wieś.

            Jury przyznało nagrody w czterech kategoriach wiekowych. Wśród najmłodszych uczestników w kategorii klas I-III pierwsze miejsce otrzymała Zuzanna Rumińska ze Szkoły Podstawowej w Ciechocinie kl. I , drugie miejsce Maja Krysztofiak również z Ciechocina kl. III, trzecie miejsce Konrad Ochal ze S.P. w Dulsku kl. III, wyróżnienie otrzymał Bartosz Gołębiewski ze S.P. w Ostrowitem kl. II, wśród klas IV-VI zwyciężyła Zuzanna Murawska ze Szkoły Podstawowej w Chrostkowie kl. V, drugie miejsce Bartosz Rochnowski ze S. P. w Ugoszczu kl. VI, trzecie miejsce Magdalena Jabłońska z ZSM S.P.nr 2 im. Orła Białego w Golubiu-Dobrzyniu kl. V ,wyróżnienie otrzymał Nikodem Stasiak ze S.P. w Ciechocinie kl.IV , najlepszą recytatorką wśród gimnazjalistów okazała się Wiktoria Szefler z Gimnazjum im. I. Działyńskiego w Golubiu-Dobrzyniu kl.III, drugie miejsce zajęła Zuzanna Tuliszewska z Gimnazjum im. I. Działyńskiego w G-D kl.III i trzecie miejsce Julia Rutkowska z ZSM Gimnazjum Plastyczne w Golubiu-Dobrzyniu kl. II i wyróżnienie dla Lidii Kępczyńskiej z Publicznego Gimnazjum w Chrostkowie kl. II, w kategorii Szkół Ponadgimnazjalnych jury przyznało I miejsce Milenie Saneckiej z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu – Technikum Ekonomiczne kl. I , drugie miejsce dla Karoliny Różańskiej z Zespołu Szkół nr 2 w Golubiu-Dobrzyniu – Technikum Ekonomiczne kl. I i trzecie miejsce dla Jagody Sosnowskiej z ZSM Liceum Plastyczne , kl. II . Wszyscy zebrani mogli miło i przyjemnie spędzić czas przy pięknie recytowanych wierszach ks. Jana.

Iwona Kamińska