Już w pierwszych latach istnienia Kościoła osoby świeckie zanosiły Komunię Św. tym, którzy z racji choroby lub wieku nie mogli uczestniczyć we Mszy św. Eucharystię zanoszono też do więzień, w których przebywali chrześcijanie, skazani za wiarę w Chrystusa. Nawiązując do tej prastarej tradycji Konferencja Episkopatu Polski w dniu 2 maja 1990 roku „określiła warunki, według których biskupi diecezjalni w Polsce mogą zastosować kan. 910 i 230 KPK, czyli powołać świeckich Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej”.
Synod Biskupów poświęcony Eucharystii zaznacza, że Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej zachęca się, by troszczyli się o osoby obłożnie chore i w podeszłym wieku , które nie mogą fizycznie uczestniczyć w liturgii eucharystycznej w kościele.
Do zasadniczych obowiązków Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Św. należy pomoc w zanoszeniu Pana Jezusa chorym i niepełnosprawnym.
Nadzwyczajny Szafarz pomaga też kapłanom w rozdawaniu Komunii Świętej w kościele podczas Eucharystii .
Raz do roku Nadzwyczajni Szafarze Komunii Świętej mają obowiązek uczestniczenia w rekolekcjach formacyjnych, co jest warunkiem koniecznym, aby Ksiądz Biskup przedłużył im misję do pełnienia posługi w parafii.
Początek Posługi Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej w naszej parafii rozpoczął się w 1998 roku.
W tej chwili w naszej parafii posługę Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej pełnią następujące osoby:
* Józef Gąska
* Wojciech Ostoja-Lniski
* Piotr Przedpełski
* Tadeusz Szynkiewicz
Każdy z nich pragnie zanosić Komunię Świętą do jak największej ilości osób. Wielu chorych i starszych uczestniczy w transmisji Mszy św. w TV lub przez radio.
W pełny sposób mogliby przeżywać Mszę św. przyjmując Eucharystię, którą przyniesie Nadzwyczajny Szafarz Komunii Św.
Dlatego bardzo prosimy i gorąco zachęcamy, aby osoby, które pragną przyjmować Komunię Świętą nawet w każdą niedzielę, śmiało zgłosiły to życzenie do Księdza Proboszcza.
Jeden z naszych czterech Nadzwyczajnych Szafarzy Eucharystii przyjdzie chętnie do każdej osoby!
Zapraszamy!