XXII Spotkanie Młodych na polach lednickich – pod hasłem: „JESTEM!” – odbyło się w tym roku w sobotę 2 czerwca. Nie zabrakło tam także uczestników z naszej parafii i dekanatu Dobrzyń nad Drwęcą. Pod czujnym okiem opiekunów (i pań pielęgniarek) 42 śmiałków wyruszyło nad Lednicę.

            Okazało się, że znaczna część pasażerów naszego lednickiego autokaru - udaje się na to wyjątkowe spotkanie młodzieży pierwszy raz w życiu. Z tym większą radością omówiliśmy plan tego wydarzenia i wszystkiego co czeka nas na miejscu. Pamiętaliśmy także o tym, by podczas jednego z postojów zakupić piękny znicz na grób śp. ojca Jana Góry.

            Po dotarciu na specjalnie przygotowane parkingi (zapełnione już całymi rzędami autobusów), musieliśmy dotrzeć do bramek bezpieczeństwa, przy których czekały pokaźne tłumy młodzieży. Trud oczekiwania (w upale) do chwili wejścia na pola lednickie umilały śpiewy poszczególnych wspólnot z całej Polski i woda, którą schładzali się oczekujący.

            W namiotach recepcji otrzymaliśmy pamiątki lednickie i udaliśmy się do zapełnianych powoli sektorów – by tam znaleźć dogodne miejsce. Po modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego część z nas ustawiła się w kolejkach do sakramentu pokuty, który kapłani sprawowali na „polu spowiedzi” poza sektorami. Inni, przy pomocy śpiewników wychwalali Boga wraz z Zespołem SIEWCY LEDNICY i uczyli się tańców lednickich. Wszyscy zajmujący sektory entuzjastycznie przeżyli spotkanie z Panem Prezydentem, który nie tylko (z racji 100-tnej rocznicy Odzyskania Niepodległości) ofiarował każdemu z nas pamiątkową flagę Polski, ale również (z gracją) tańczył razem z nami.

            W dalszej części programu wysłuchaliśmy ciekawych konferencji, spotkaliśmy się z Siostrami od Matki Teresy z Kalkuty. Całą grupą udaliśmy się także do grobu ojca Jana Góry - twórcy spotkań młodych, aby pomodlić się w jego intencji i podziękować za to niesamowite Dzieło, o którym on sam mówił: „LEDNICA - to jest skarb dzisiejszej Polski…” Mocnym akcentem tegorocznego spotkania lednickiego była Eucharystia celebrowana przez całą rzeszę kapłanów oraz kazanie ks. Biskupa Grzegorza Rysia i uwielbienie po przyjęciu Komunii Świętej. We wszystkich sektorach trwało wyjątkowe, porywające dziękczynienie śpiewem i tańcem. Po zmroku zapaliliśmy tysiące świec i wysłuchaliśmy fragmentów homilii Św. Jana Pawła II. Z przejęciem przyjęliśmy także słowa pozdrowienia skierowane do nas - od Papieża Franciszka. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu – pod przewodnictwem księży Biskupów – dokonaliśmy wyboru Chrystusa jako naszego Pana i Zbawiciela.

            Po śmierci charyzmatycznego ojca Jana Góry – LEDNICA nie upadła! Ale nadal trwa, prowadzona przed ojców Dominikanów, wspierana przez Episkopat naszej Ojczyzny i angażująca tak wielu młodych ludzi z Polski i świata… DZIĘKUJEMY BOGU ZA ”LEDNICĘ 2018” !!!

ks. Tomasz Kaszanek